Jak wyrobić paszport dla psa lub kota?

 w Blog

Kiedy pragniemy wyjechać za granicę z naszym  czworonożnym pupilem, należy zastanowić się jakich dokumentów dla niego potrzebujemy. Podstawowym dokumentem jest paszport dla zwierząt. Polski paszport dla zwierząt pozwala na podróżowanie po terenie Unii Europejskiej. Do krajów spoza Unii poza paszportem mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Zawsze należy zaznajomić się wcześniej z przepisami prawa obowiązującymi w danym kraju na stronie ambasady, aby zdążyć dopełnić wszystkich formalności.

Paszport dla zwierząt domowych – od czego zacząć?

Aby założyć paszport dla psa lub paszport dla kota należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Lekarz po zbadaniu zwierzęcia wprowadzi pod skórę mikrochip (lub zweryfikuje chip, jeśli zwierzę było chipowane wcześniej). W chipie znajduje się indywidualny i niepowtarzalny numer i stanowi on podstawę do identyfikacji danego zwierzaka. Po chipowaniu, aby z kotem czy psem można było przekroczyć granicę, następuje szczepienie przeciwko wściekliźnie. Po badaniu, chipowaniu i szczepieniu przychodzi czas na wypełnienie dokumentów. Lekarz weterynarii na miejscu wypełnia paszport dla psa czy kota, wpisując dokładne dane właściciela oraz zwierzęcia.  Jeśli jest to pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie dla danego zwierzęcia lub pierwsze szczepienie zwierzęcia po chipowaniu (szczepienia, które było wykonane u zwierzaka, które nie miało chipa, nie może być wpisane do paszportu) pozwala na przekroczenie granicy po 21 dniach. Po wypełnieniu paszportu lekarz weterynarii musi jeszcze wpisać paszport do wirtualnej bazy Wet System. Po weryfikacji danych w paszporcie właściciel podpisuje paszport i otrzymuje go do ręki. Należy pamiętać, że w polskim prawie zwierzę może być pierwszy raz zaszczepione przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 12 tygodnia życia.

A co w sytuacji, kiedy zwierzę ma już paszport wraz ze szczepieniem, którego ważność się skończyła? W takiej sytuacji zwierzę zostaje przebadane oraz zaszczepione, ale aby móc przekroczyć granicę należy odczekać 21 dni jak przy pierwszym szczepieniu. Tylko ciągłość szczepień pozwala na uniknięcie okresu trzech tygodni, kiedy zwierzę musi pozostać w kraju. Okres trzech tygodni został wprowadzony po to, aby szczepienie odpowiednio zadziałało. Należy pamiętać, że większość krajów nie jest wolna od wścieklizny, a szczepienia mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko naszym zwierzętom, ale także nam ludziom.

Prawo a paszporty dla psów i kotów

Pod koniec roku 2022 nastąpiła zmiana w przepisach prawa i obecnie tylko lekarz wykonujący wcześniej zachipowanemu zwierzęciu szczepienie przeciwko wściekliźnie może przepisać je z książeczki zdrowia do paszportu (poprzednio każdy lekarz mógł przepisać szczepienie, jeśli na zaświadczeniu przeciwko wściekliźnie widniał numer chip). Właściciele często pytają, ile paszport dla zwierząt ma ważność. Dokument ten sam w sobie nie ma daty ważności, natomiast ilość miejsc na wpisy jest ograniczona i po ich wyczerpaniu należy stary paszport anulować i wystawić nowy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zniszczenia lub zgubienia paszportu dla psa czy paszportu dla kota. Jak było wspomniane na początku artykułu, niektóre Państwa mają dodatkowe wymagania takie, jak miareczkowanie, czyli oznaczenie poziomu przeciwciał, które powstały w organizmie zwierzęcia po szczepieniu (sprawdzenie skuteczności szczepienia), odrobaczanie, odpchlenie, dodatkowe szczepienia.

kastracja zwierzątchipowanie zwierząt