Kamica moczowa u psów

 w Blog

Kamica moczowa to zaburzenie pracy układu moczowego które polega na gromadzeniu się kamieni czyli wytrąconych złogów różnych związków chemicznych w obrębie nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej. Nazwy kamieni zależą od ich składu chemicznego, przykładowo wyróżniamy fosforany amonowo-magnezowe (kamica struwitowa) czy kamienie cystynowe (kamica cystynowa). Istnieją predyspozycje rasowe oraz płciowe dotyczące częstotliwości występowania poszczególnych typów. Większość kamieni moczowych u psów znajduje się w dolnych drogach wyprowadzających mocz a więc w pęcherzu moczowym lub cewce moczowej, jedynie około 5% z nich umiejscawia się w nerkach lub moczowodach.

Czynnikami sprzyjającymi krystalizacji soli mineralnych, a co za tym idzie tworzeniu się kamieni moczowych są:

– niewłaściwe pH moczu;

– niewłaściwa dieta;

– infekcje układu moczowego;

– podwyższone stężenie soli w moczu;

– mniejsza częstotliwość oddawania moczu;

– zmniejszenie poboru wody;

– obecność potencjalnego ogniska krystalizacji;

– niewystarczające stężenie czynników hamujących procesy krystalizacji w moczu (np. glikozaminoglikanów).

Stopień nasilenia objawów klinicznych uzależniony jest między innymi od ilości i wielkości wytrąconych kamieni, ich lokalizacji a także od charakteru czy progu bólowego danego pacjenta. Niekiedy kamienie moczowe są stwierdzane przypadkowo podczas badania radiologicznego czy ultrasonograficznego jamy brzusznej wykonywanego z przyczyny innej niż choroba układu moczowego. Najczęstszym objawem klinicznym jest zapalenie pęcherza moczowego manifestujące się parciem na mocz, kropelkowaniem, krwiomoczem, bolesnym czy utrudnionym oddawaniem moczu, wylizywaniem okolic zewnętrznych narządów płciowych. U samców kamienie mogą utknąć w cewce moczowej powodując częściowe lub całkowite jej zatkanie, objawiające się bolesnym i przerywanym oddawaniem moczu lub brakiem oddawania moczu oraz powiększeniem się objętości pęcherza moczowego co z kolei doprowadza do powiększenia obrysu jamy brzusznej i jej bólu. Całkowita niedrożność jest bardzo niebezpieczna dla życia, gdyż może doprowadzić do niewydolności nerek, a także do pęknięcia pęcherza moczowego i gromadzenia się moczu w jamie brzusznej. Niesie to za sobą pojawienie się kolejnych, najczęściej mocno nasilonych objawów klinicznych w postaci posmutnienia, braku apetytu, wymiotów, napiętych, tkliwych powłok brzusznych, braku oddawania moczu. W jednostronnej kamicy moczowej lub nerkowej, zwierzęta mogą nie wykazywać objawów klinicznych.

Rozpoznanie stawia się zazwyczaj na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań dodatkowych takich jak badanie radiologiczne, ultrasonograficzne czy cystografia/uretrografia (specjalistyczne badania kontrastowe). Wskazane jest wykonanie badań laboratoryjnych – badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem kontroli parametrów nerkowych, pełnego badania moczu a więc nie tylko testu paskowego lecz również badania cytologicznego osadu moczu wraz z posiewem moczu.

Leczenie możemy podzielić na:

intensywną terapię;
leczenie objawowe;
chirurgiczne lub zachowawcze usuwanie kamieni;
profilaktykę kamicy moczowej.
Intensywna terapia konieczna jest w przypadku niedrożności cewki moczowej, a jej celem jest „odbarczenie” organizmu poprzez usunięcie moczu z nadmiernie wypełnionego pęcherza moczowego oraz wyrównanie groźnych dla życia zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Choć niektóre kamienie moczowe można rozpuścić farmakologicznie, wybór pomiędzy leczeniem objawowym a chirurgicznym nie zawsze jest łatwy. Należy rozważyć wszelkie za i przeciw skupiając się przede wszystkim na dobru zwierzęcia, ale nie pomijając możliwości finansowych oraz stopnia zaangażowania właścicieli. Równie istotna jest odpowiednia profilaktyka po przeprowadzonym leczeniu oraz częste badania kontrolne gdyż nawrót choroby spotyka się w około 25% przypadków.

Reasumując, kamica moczowa u psów to choroba która może zdarzyć się w każdym wieku i która przez długi czas może pozostać niezauważona, a zaawansowana może nieść za sobą niemiłe konsekwencje dla zdrowia a nawet życia zwierzęcia, dlatego apelujemy o wykonywanie badań profilaktycznych u waszych pupili. Coroczne kontrolne badanie krwi, moczu oraz badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala „wychwycić” różnorodne schorzenia we wczesnej fazie, a jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.