Korzyści wynikające z zachipowania pupila

 w Blog

Codziennie na całym świecie w tym także w Polsce ginie tysiące zwierząt. Zwierzęta uciekają, czasami zdarza się, że zostają skradzione. Jedną z metod ułatwiających znalezienie zwierzaka jest chipowanie psa czy kota. Procedura ta jest szybka, bezpieczna i praktycznie bezbolesna, nie ma ograniczeń wiekowych.

Na czym polega proces chipowania zwierząt domowych?

Procedura polega na tym, że  za pomocą specjalnej igły i strzykawki wprowadza się pod skórę zwierzęcia w okolicy lewej strony szyi mikrochip wielkości ziarenka ryżu. Mikrochip zawiera indywidualny i niepowtarzalny ciąg cyfr.  Wprowadzenie takiego mikrochipa wraz z danymi zwierzęcia oraz właściciela do internetowej bazy danych pozwala uzyskanie informacji do kogo należy zwierzę, które trafiło np. do schroniska. Aby taki numer odczytać, potrzebny jest czytnik. Obecnie zarówno lekarze weterynarii, jak i schroniska czy fundacje zajmujące się zwierzętami takie urządzenie najczęściej posiadają. Baz danych, w których możemy zarejestrować zachipowanego zwierzaka w Polsce jest kilka, ale systemy te stają się coraz lepiej zintegrowane. Ponadto na rynku zaczynają się pojawiać aplikacje, do których można wprowadzić zarówno zgubionego, jak i znalezionego zwierzaka łącznie z jego lokalizacją – i tu także posiadanie chipa przez zwierzaka ułatwia jego odnalezienie. Mikrochip na ten moment nie działa jak GPS, ale ma tę zaletę, że jest pod skórą i zwierzę nie może go zgubić, co się zdarza w przypadku obroży czy adresówki. Chipowanie jest też niezbędnym elementem w procedurze wystawiania zwierzakowi paszportu, który jest konieczny do podróży zagranicznych. Kolejną ciekawą zaletą są drzwiczki dla psów, czy kotów wychodzących otwierające się tylko, gdy przekracza je zwierzak z określonym wprowadzonym przez nas numerem chip. Pozwala to na swobodne wchodzenie i wychodzenie naszego pupila, uniemożliwiając wejście obcym zwierzętom. Cena chipowania uzależniona jest od rodzaju chipa oraz od indywidualnych cen zakładów leczniczych dla zwierząt.

Czy chipowanie psa lub kota jest obowiązkowe?

Obowiązkowe chipowanie zwierząt przyczyniłoby się do ograniczenia ilości zwierząt bezdomnych, wyrzucanych z samochodów czy porzucanych w lasach. Osoby dopuszczające się tych czynów nie byłyby już anonimowe. Obecnie w Polsce nie ma obowiązku chipowania zwierząt, ale mamy nadzieję, że wkrótce ta sytuacja się zmieni. Tak czy inaczej, mikrochipowanie psów i kotów ma wiele zalet, dlatego zachęcamy do wizyt w naszym gabinecie i chipowania psów oraz kotów.