Niewydolność serca

 w Blog

Niewydolność serca to stan w którym narząd nie jest w stanie przepompować takiej ilości krwi, która pokrywa zapotrzebowanie tkanek lub może to zrobić tylko poprzez zwiększenie ciśnienia krwi.

Niewydolność krążenia jest zespołem objawów a nie jednostką chorobową. Najczęstszą przyczyną zastoinowej niewydolności serca u psów są endokardioza zastawki dwudzielnej (przewlekła zwyrodnieniowa choroba zastawek) oraz kardiomiopatia rozstrzeniowa. W zależności od przewagi w zastoju krwi w żyłach krążenia ogólnego lub płucnego możemy ją podzielić odpowiednio na prawo- i lewokomorową.

 

 

Endokardioza to nabyta choroba zastawek serca, która najczęściej występuje u psów ras małych i średnich. Do ras predysponowanych należą między innymi:

 • Cavalier king charles spaniel;
 • maltańczyk;
 • pudel;
 • yorkshire terrier;
 • chihuahua;
 • sznaucer miniaturowy.

Ryzyko wystąpienia endokardiozy wzrasta wraz z wiekiem. Podłożem zwyrodnieniowej choroby zastawek jest odkładnie się mukopolisacharydów oraz zaburzenia włókien kolagenowych co doprowadza do powstawania zgrubień na ich brzegach, powodujących brak możliwości ich dopasowania się w trakcie skurczu, czego efektem jest niedomykalność.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa to choroba w przebiegu której włókna ulegają nieodwracalnym zmianom dotyczącym elastyczności, kurczliwości, wielkości oraz kształtu, co doprowadza do zmniejszonego rzutu serca i poszerzenia jego komór. Choroba pojawią się między 2 a 5 rokiem życia i występuje zwłaszcza u ras dużych i olbrzymich takich jak:

 • doberman;
 • bokser;
 • dog niemiecki;
 • owczarek niemiecki;
 • bernardyn;
 • nowofundland.

Objawy kliniczne:

Objawy przewlekłej niewydolności serca są zależne od tego która część serca jest chorobowo zmieniona i  w którym układzie żylnym istnieje zastój krwi. Objawy te  często pozostają niezauważone przez właściciela gdyż są mało specyficzne. Zwierzęta mogą szybciej się męczyć, polegiwać, stopniowo tracić masę ciała, mają zmienny apetyt.

Przy lewokomorowej niewydolności serca częstym objawem jest kaszel, zwłaszcza w nocy i nad ranem oraz w trakcie wysiłku. Możemy zaobserwować także przyspieszony oddech, duszność oraz utratę przytomności.  Bardzo niebezpiecznym objawem jest obrzęk płuc.

W przypadku prawokomorowej niewydolności serca może pojawić się powiększony obrys brzucha związany z gromadzeniem płynu w jamie otrzewnej lub zastojem w naczyniach wątrobowych. Może dojść także do gromadzenia płynów w jamie opłucnej lub worku osierdziowym, szybkiego wychudzenia i zaniku mięśni.

Rozpoznanie i leczenie:

Rozpoznanie przewlekłej niewydolności serca wymaga przeprowadzenia wywiadu, badania klinicznego oraz badań dodatkowych takich jak badanie krwi, pomiar ciśnienia, badanie radiologiczne klatki piersiowej, EKG i/lub badanie echokardiograficzne (tzw. echo serca), które w tym przypadku jest „złotym standardem”.

Na podstawie ryzyka wystąpienia choroby serca, objawów klinicznych, wyników badań echokardiograficznych oraz radiologicznych, jak również reakcji na leczenie dzieli się zaawansowanie niewydolności serca na cztery główne stadia. Klasyfikacja opracowana  została przez ACVIM (American College of Veterinary Internal Medicine). Podział ten ułatwia dobór odpowiedniego leczenia, ale musimy pamiętać, że efekt terapeutyczny zależy w dużym stopniu od opiekunów zwierzaka, gdyż leczenie niewydolności serca wymaga stałego podawania leków w domu. Nie tylko indywidualny dobór medykamentów ale przede wszystkim zaangażowanie i sumienność właścicieli, regularne wizyty kontrolne oraz odpowiedni tryb życia pacjenta pozwolą na to, aby chory zwierzak nadal cieszył się szczęśliwym i komfortowym życiem.

W związku z powyższym, serdecznie Państwa zachęcamy do regularnych badań serduszka  swoich pupili. Na konsultację kardiologiczną warto zgłosić się nie tylko kiedy wystąpią zauważalne przez opiekuna objawy niewydolności krążenia lub słyszalne przez lekarze podczas osłuchiwania serca zaburzenia jego pracy, ale również z racji wieku czy predyspozycji rasowych. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym skuteczniej można ją leczyć i kontrolować jej rozwój.