Ochrona przed kleszczami

 w Blog

Kleszcze to krwiopijne pajęczaki, które przenoszą wiele chorób groźnych dla ludzi i zwierząt. Żaden z dostępnych na rynku preparatów nie ochroni naszych pupili w 100% przed tymi stworzeniami, jednak odpowiednio dobrana profilaktyka ogranicza ryzyko przeniesienia chorób odkleszczowych w ponad 90%, zatem bezsprzecznie warto ją stosować. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów o różnym składzie, czasie działania i sposobie aplikacji. Wybierając najlepszy preparat dla swojego zwierzaka nie należy sugerować się wyłącznie jego ceną. Najlepiej poradzić się lekarza weterynarii, który rozważy wiele czynników wpływających na skuteczną ochronę i zaproponuje środek najlepiej odpowiadający Państwa preferencjom, a przy tym bezpieczny dla danego gatunku.

Preparaty typu spot-on

To pipety wypełnione płynem, który wylewa się na skórę zwierzaka najczęściej na karku lub wzdłuż kręgosłupa. Substancja czynna zawarta w preparacie wchłania się w skórę tworząc powłokę ochronną, która odstrasza i/lub zabija pasożyty. Preparaty spot-on zapewniają ochronę na 3-12 tygodni, dawka zależna jest od wagi zwierzęcia. Jakość tej ochrony w dość znacznym stopniu uzależniona jest od prawidłowego sposobu aplikacji oraz częstotliwości kąpieli pupila.

 

Obroża przeciw kleszczom

To najdłużej działający środek zapewniający ochronę nawet do 8 miesięcy. Odpowiednio dopięta obroża przeciwpasożytnicza uwalnia substancję czynną, która rozprowadzana jest po całej skórze i/lub sierści. Z uwagi na długi czas działania obroża jest chętnie stosowana przez opiekunów czworonogów, jednak nie każdy zwierzak toleruje jej obecność na szyi przez całą dobę, a jest to jeden z warunków jej skutecznego działania. Wśród plusów warto również wymienić wodoodporność większości produktów. Minusem może być nieprzyjemny zapach wyczuwany przez niektórych właścicieli, aczkolwiek producenci stają na głowie, aby wyeliminować zgłaszane niedogodności i bez problemu można wyposażyć się w środki bezzapachowe. Preparaty w tej formie dobierane są zależnie od masy ciała i/lub obwodu szyi zwierzaka.

 

Pudry lub spraye na kleszcze

Preparaty, którymi spryskuje się lub posypuje całą powierzchnię ciała, przeznaczone są głównie dla młodych lub małych zwierząt, u których zastosowanie środków w innej formie jest niemożliwe z uwagi na wiek lub zbyt wysoką koncentrację leku w stosunku do masy ciała. Zapewniają one krótkotrwałą ochronę trwającą 2-4 tygodnie a ich skuteczność słabnie w przypadku kąpieli. Oczywiście mogą być stosowane u większych zwierząt jako zamiennik środków typu spot-on, jednak dawka jaką należało by zastosować jest bardzo nieekonomiczna.

 

Tabletki przeciw kleszczom

To najnowsze produkty na rynku zapewniające działanie pasożytobójcze przez 1-3 miesiące. Aby narazić się na działanie środka, kleszcz musi rozpocząć żerowanie, a więc przytwierdzić się do powierzchni skóry. Wiele osób chwali sobie ochronę w tej formie z powodu wygody stosowania, np. nie musimy zwracać uwagi na aplikację w odpowiednim czasie po kąpieli pupila, jak ma to miejsce w przypadku preparatów spot-on, czy jak w przypadku obroży pilnować, aby była ona dobrze dopięta. Środki te jako stosunkowo nowe uznawane są za bardzo skuteczne, gdyż pasożyty nie zdążyły jeszcze wykształcić mechanizmów ochronnych wobec zawartych w nich substancji czynnych. Dawka dobierana jest zgodnie z masą ciała zwierzaka.

wyjazd z psem za granice