Sezon aktywności kleszczy w pełni

 w Blog

Jak zadbać o psa? Jak pozbyć się kleszcza?

Pamiętajmy o tym, aby regularnie przeglądać jego sierść, najlepiej po każdym spacerze. Szczególną uwagę zwróćmy na okolice pach, pachwin, uszu, pyska przestrzenie międzypalcowe.

Nigdy nie smarujemy kleszcza olejem, masłem lub innymi substancjami.

Pajęczaka najlepiej usunąć używając pęsety lub kleszczołapek w które można zaopatrzyć się u lekarza weterynarii, w sklepie zoologicznym lub w aptece.

 

Procedurę usunięcia kleszcza rozpoczynamy od rozchylenia sierści zwierzęcia, następnie chwytamy kleszcza wspomnianym narzędziem jak najbliżej skóry i delikatnie wykręcamy (kleszcza nie należy wyrywać). Miejsce po usuniętym pasożycie możemy odkazić preparatem dezynfekcyjnym. W przypadku, gdy nie uda nam się usunąć całego kleszcza i jego fragment pozostanie w skórze lub nie jesteśmy pewni, czy zrobiliśmy to prawidłowo, należy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego. Podobnie trzeba postąpić, gdy pojawi się odczyn zapalny charakteryzujący się obrzękiem i/lub zaczerwienieniem bądź inne niepokojące objawy.

Żaden środek przeciwkleszczowy nie daje 100% gwarancji co do ochrony zwierzęcia, jednakże jest to najważniejszy element profilaktyki. W związku z tym zapraszamy na wizytę w gabinecie, podczas której z pewnością dobierzemy odpowiedni i bezpieczny preparat przeciwpasożytniczy dedykowany dla Państwa zwierzęcia.

dermatologia weterynaryjnawyjazd z psem za granice